|

Search
Close this search box.

ویولن برای چپ دست ها

ویولن چپ دست ها

یکی از سوالات پرتکرار هنرجویان و علاقمندان به یادگیری ویولن، انتخاب  نوع  ویولن برای چپ دست ها  و تفاوتی است که با سازهای استاندارد دارند. از دیرباز تاکنون با این موضوع سلیقه ای برخورد شده است. برخی معتقدند برای هر دو گروه از ساز استاندارد باید استفاده شود. گروهی از معلمان و نوازندگان تصمیم به تغییر در محل قرارگیری و چیدمان سیم ها به شکل معکوس میکنند. سوال اینجاست که آیا تغییر در استاندارد ویولن کار صحیح و اصولی است؟

آموزش ویولن برای چپ دست ها

یکی از تفکرات هنرجویان چپ دست ویولن، این است که به دلیل اهمیت دست راست و سرعت بخشیدن به فرآیند یادگیری ویولن، آرشه را در دست تخصصی خود نگاه دارند. به همین منظور به ناچار می بایست سیم های ویولن را برعکس روی ساز خود ببندند. و زیرچانه ای ویولن را از چپ به  راست منتقل کنند. ولی هیچگاه به این نکته توجه نشده که چرا باید کارکرد دست راست از دست چپ مهم تر باشد؟ اولین بار چگونه و طبق چه متدی ساختار استاندارد ساز ویولن برای هنرجویان چپ دست تغییر کرد؟

ویولن چپ دست ها و راست دست ها

واقعیت این است که هیچ تفاوت و برتری بین دو دست نوازنده ویولن وجود ندارد. در نوازندگی ویولن مهارت هایی وجود دارد که بین دو دست تقسیم شده است. با رعایت اصول استاندارد نوازندگی ویولن و تمرینات استاندارد دست راست (آرشه کشی) و دست چپ (انگشت گذاری)، به سادگی و با کیفیت فرآیند آموزشی انجام می شود. به استاد یکی از روش های معتبر و معروف جهانی بنام abrsm (متد آموزشی مدارس موسیقی کشور انگلستان) هیچ محدودیتی برای نواختن ویولن و یادگیری ساده ویولن برای هیچ گروه سنی با مشخصه های فردی خاص وجود ندارد.

نوازنده های چپ دست ویولن در دنیا

اگر گذاری در تاریخ کنیم و نگاهی به نوازندگان چپ دست ویولن بیندازیم، میبینیم که ویولنیست های مطرحی مثل سارا چنگ، ایتزاک پرلمن، پائولو برگلوند و بسیاری دیگر با حفظ استاندارد ساز ساز ویولن به درجات بالای نوازندگی و رهبری رسیده اند. بسیاری از ارکسنرهای سمفونیک و معتبر در دنیا را میبینیم که تمامی نوازنده های چپ دست و راست دست ویولن، بدون تغییر در ساز ویولن، در کنار هم اقدام به اجرای قطعات پیچیده و سخت میکنند.

تمرینات اختصاصی برای هنرجویان چپ دست

  • مهمترین نکته، انتخاب و استفاده از بروزترین متدهای آموزشی ویولن در دنیا است
  • تمرکز و تمرینات مستمر گام نوازی برای بهبود عملکرد و هماهنگی دست راست و چپ
  • انجام تمرینات اختصاصی برای آرشه کشی
  • حفظ استاندارد اِکویل صحیح دست برای انگشت گذاری با کیفیت
  • با راهنمایی و مشاوره معلم خود از تمرینات کششی با دمبل های سبک و توپ تنیس استفاده کنید
  • با استفاده از مترونوم، به تمرین خود نظم و آرامش دهید تا دستان شما با کیفیت بیشتری مهارت های اجرایی را یاد بگیرند

به خاطر داشته باشید تمامی مواردی که در بالا گفتیم برای تمامی نوازندگان کاربردی و اثرگذار است. با کمی صبر و حوصله در انجام تمرینات و استفاده از متدهای آموزشی استاندارد، در کوتاه ترین زمان و با بالاترین کیفیت به این مهم دست پیدا خواهید کرد.

جمع بندی

تمامی نکته هایی که در این مقاله گفته شد، تجربیات ما در 15سال آموزش مستمر به گروه کثیری از هنرجویان ویولن بود. در ادامه اینکه انتخاب کنید از استاندارد نوازندگی ویولن فاصله نگیرید با شما است. بسیاری از نوازندگان ویولن هستند که با تغییر ویولن اجراهای زیبایی دارند، این به این معنی نیست که نوازندگی این دوستان اشتباه است. تمام تلاش ما بر این است که اصول استاندارد جهانی نوازندگی ویولن را به شما آموخته و از اقدامات غیر استاندارد شما عزیزان را آگاه کنیم.

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

1 دقیقه

گام نوازی

کلیفون

1 دقیقه

کلیفون چیست

جلسه اول آموزش ویولن

چند ثانیه

آموزش ویولن جلسه اول

آموزش ریتم ویولن

1 دقیقه

یادگیری مقدماتی ریتم

یادگیری ویولن

چند ثانیه

یادگیری ویولن کار سختی است؟

بهترین روش آموزش ویولن

1 دقیقه

بهترین روش آموزش ویولن در دنیا

نکات مهم در خرید ویولن

1 دقیقه

10نکته مهم در انتخاب و خرید ویولن

بهترین سبک آموزش ویولن

1 دقیقه

بهترین سَبک برای یادگیری ویولن