|

Search
Close this search box.

کلیفون چیست

کلیفون

یکی از این لوازم جانبی ویولن کلیفون است که شاید برای هنرجویان مبتدی ویولن ناشناخته باشد. در این مقاله قصد داریم به معرفی کلیفون، انواع و نقش آن در نوازندگی ویولن و نکاتی در مورد انتخاب و استفاده از آن بپردازیم.

کلیفون ویولن چیست

کولیفون/ کولیفن (colophony) یا کالیفون / کالیفن را به شکل های مختلف نوشته و صدا میکنند. صَمغ درخت کاج است که به شکل سخت و جامد درآمده است.

نقش کلیفون در نوازندگی ویولن

زمانی که موی آرشه کلیفون نداشته باشد، به دلیل عدم اصطکاک موی آرشه و سیم، صدای بسیار ضعیف تولید میکند. با کشیدن کالیفون روی موهای آرشه، سطح مو زِبر شده و در نهایت باعث میشود تا مو به راحتی سیم را مرتعش شود و پرتاپ صدایی بالایی اتفاق افتد. بسیاری از آرشه های آکبند، بخاطر نداشتن کلیفون، آماده استفاده نبوده و حتما برای شروع آرشه کشی نیازمند استفاده از کلیفن هستید.

انواع کلیفون

کلیفون‌ها در سطوح مختلف در سختی و کیفیت تولید و عرضه میشوند و هرکدام کاربرد مخصوص به خود را دارند. به طور کلی کلیفن‌های نرم برای تولید صداهای گرم و لطیف و کلیفن‌های سخت برای صداهای قوی و با پرتاب صدای بالا کاربرد دارند. انتخاب نوع کلیفن به سبک اجرای قطعات، سلیقه شنیداری، نوع سیم و شرایط محیطی بستگی دارد.

نکات مهم در انتخاب کلیفون

 • تجربه نوازنده ویولن
  نوازندگان مبتدی به واسطه استفاده از سازهای غیر حرفه ای، معمولا از کلیفن های معمولی و نرم‌تر استفاده میکنند. با افزایش مهارت و تجربه نوازنده ویولن، بسته به نوع اجرا عموما از کلیفون های سخت‌تر و باکیفیت استفاده می شود
 • سبک قطعات موسیقایی
  اصولا برای نواختن قطعات در سبک های کلاسیک و رمانتیک از کلیفن‌های نرم استفاده می شود در حالی که برای نواختن قطعات پرهیجان‌تر مثل بلوز، جاز و… کلیفن‌های سخت مناسب‌تر هستند
 • شرایط محیطی
  در هوای مرطوب عموما از کلیفون‌های سخت استفاده می شود و در هوای خشک بخاطر افزایش اصطکاک مو و سیم از کلیفن‌های نرم استفاده میشود

نحوه استفاده

اگر در کلاس های حضوری و یا دوره های آفلاین و آنلاین آموزشی ویولن شرکت کردید، یکی از کارهای مهم بعد از خرید ویولن، کلیفن زدن به موی آرشه است. برای اینکار ابتدا با دستمالی مرطوب، روی مو کشیده و به آرامی کلیفن را اجرا کنید. دقت داشته باشید مرطوب کردن موی آرشه، فقط برای آرشه های آکبند لازم است. در ادامه بخاطر داشته باشید اگر کلیفن آکبند است، با جسمی سخت(مراقب باشید کالیفن نشکند)، سطح آن را خراش دهید تا کالیفن به راحتی روی مو اجرا شود. طبق مراحل زیر اقدام کنید:

 

خراشیدن کلیفون

سفت کردن موی آرشه

نحوه کشیدن کلیفون

نحوه حرکت کلیفون

 

تاثیر کالیفن در صدای ویولن

کالیفن نقش بسیار مهمی در میزان گرمی، قدرت، شفافیت و پرتاب صدای ویولن دارد. به یاد داشته باشید این تفاوت در رنگ و صدای ویولن، بیشتر در سازهای حرفه‌ای ملموس است و در سازهای مبتدی بیشتر کاربرد زِبر کردن موی آرشه و حفظ اصطکاک مو و سیم را دارد.

بهترین کلیفن‌

 • کلیفون پیراسترو سبز
  اگر سیم های شما از برند پیراسترو هست، بهترین انتخاب پیش روی شما است.
 • کلیفون هیل
  برند انگلیسی که در دو رنگ تیره و روشن در دسترس است
 • کلیفون لارسن
  برای نوازندگانی که قطعات رمانتیک و لطیف اجرا میکنند
 • کلیفون هیل
  کلیفون هیل سبز و دارک از محبوب‌ترین ها در جهان هستند و رنگ جذابی به صدای ویولن شما میدهند
 • کلیفون جیشان
  به واسطه‌ی قیمت کم و کیفیت متوسط، بهترین انتخاب برای مبتدی ها است

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

ویولن چپ دست ها

1 دقیقه

ویولن برای چپ دست ها

1 دقیقه

گام نوازی

جلسه اول آموزش ویولن

چند ثانیه

آموزش ویولن جلسه اول

آموزش ریتم ویولن

1 دقیقه

یادگیری مقدماتی ریتم

یادگیری ویولن

چند ثانیه

یادگیری ویولن کار سختی است؟

بهترین روش آموزش ویولن

1 دقیقه

بهترین روش آموزش ویولن در دنیا

نکات مهم در خرید ویولن

1 دقیقه

10نکته مهم در انتخاب و خرید ویولن

بهترین سبک آموزش ویولن

1 دقیقه

بهترین سَبک برای یادگیری ویولن