|

Search
Close this search box.

یادگیری مقدماتی ریتم

آموزش ریتم ویولن

ضرب‌آهنگ یا ریتم (Rythme) به منظور حرکت منظم صداها در موسیقی مورد استفاده قرار میگیرد. هر قطعه موسیقایی شامل دو عنصر مهم “نت” و “ریتم” است. در ایتدا نوازندگان با یادگیری نحوه اجرای نت ها (حروف الفبا موسیقی) و در ادامه با یادگیری نحوه شمارش و الگوهای ریتم، اجرا خواهند کرد. یادگیری مقدماتی ریتم برای هنرجویان مبتدی بسیار مهم است.

کسر میزان چیست؟

کسر میزان، دوعدد روی هم نوشته شده به شکل یک کسر است و در ابتدای هرفطعه موسیقایی (رو به روی کلید سُل) قراردارد. وظیفه کسر میزان نشان دادن تقسیمات زمانی و مشخص کردن ضرب های قوی در موسیقی است. عدد در صورت کسر نشان دهنده تعداد ضرب در یک میزان و عدد مخرج نوع کشش را مشخص میکند.

کسر میزان

انواع میزان ها

تاکنون صحبت از میزان‌های ساده دوضربی، سه‌ضربی و چهارضربی بود.  هر ضرب یک میزان ساده فقط می‌تواند به ۲، ۴ و ۸ قسمت مساوی تقسیم شود.

همین نکته موجب تفاوت عمده میزان‌های ساده و ترکیبی است. زیرا در میزان ترکیبی هر ضرب فقط می‌تواند به ۳، ۶ و ۱۲ قسمت مساوی تقسیم شود. برای ترکیبی کردن میزان‌های ساده کافی است در مقابل هر ضرب یک نقطه قرار دهیم.

مهم ترین وجه تمایز یک میزان ساده و یک میزان ترکیبی، کشش زمانی ضرب‌هاست. یعنی در میزان ساده، هر ضرب به اندازه‌ی یک سیاه و در نوع ترکیبی، هر ضرب به اندازه‌ی یک و نیم سیاه کشش زمانی دارد.

ضرب قوی و ضعیف

همیشه نت اول در هر میزان “ضرب قوی” و نت آخر میزان “ضرب ضعیف” معرفی میشود. اجرای ضرب های قوی و ضعیف به حرکت قطعه نظم می دهد.

یادگیری ریتم مقدماتی

رمز یادگیری ریتم، شناخت و حفظ کردن الگوها و فیگورهای ریتم است. حتما از کسر میزان های ساده شروع کنید. با تکرار فیگورها، شما قادر خواهید بود هر قطعه را به راحتی بنوازید.

 

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

ویولن چپ دست ها

1 دقیقه

ویولن برای چپ دست ها

1 دقیقه

گام نوازی

کلیفون

1 دقیقه

کلیفون چیست

جلسه اول آموزش ویولن

چند ثانیه

آموزش ویولن جلسه اول

یادگیری ویولن

چند ثانیه

یادگیری ویولن کار سختی است؟

بهترین روش آموزش ویولن

1 دقیقه

بهترین روش آموزش ویولن در دنیا

نکات مهم در خرید ویولن

1 دقیقه

10نکته مهم در انتخاب و خرید ویولن

بهترین سبک آموزش ویولن

1 دقیقه

بهترین سَبک برای یادگیری ویولن